Pomníček (2022)

První napsaná věc a nejvíc předělávaná. Z minulého času do přítomného a zpět, následné zkrácení o víc jak třetinu. Detektivka Pomníček vznikla po tragické události v rodině, kdy si jednoho dne moje sestra povzdechla, že má už snad všechno přečtený.

Na začátku je výlet na okraj Prahy, kde jsem v dětství trávil část letních prázdnin. Dokonce jsem několikrát šel pěšky po silnici z Uhříněvsi do Říčan (dnes bych si netroufl).

V závěru jsem zmínil jednu skutečnou postavu. Arnošt Kolovrátek nedělal na hospodářské kriminálce, ale na mordech. Třeba si na něho ještě někdo z pamětníků vzpomene. Ochránil za minulého režimu dost lidí od průseru. Rázný chlap, brodící se špínou světa, mluvou připomínající majora Adlera (jen ten plnovous mu chyběl).

Jako obvykle jsem ohledně vraha dlouho tápal. Při zkracování přišel zkrátka parazit Hošťálka, Diana Evansová a náměstek policejního prezidenta Hernych. Tolik vražd v pár dnech by ve skutečnosti vyvolalo pořádné manévry, zvlášť když jednou z obětí se stal státní zástupce.

Série Pomníček začala vznikat v roce 2017 a bude následovat volné pokračování: Návrat k pomníčku (nepůjde o vesničku smrti) a Pomníček v srdci.

Zajímavosti: Marcela, která mi dělala redakci a korektury, byla mezi prací na Pomníčku na dovolené. Z okna penzionu se dívala na "obchůdek U Helenky".

Žena na obálce je skutečná. Dokonce její syn se objevil už na obálce Hrobníkova syna. Nebojte se, dítě se nefotilo v noci na děsivém hřbitově, lebka mu byla do rukou vložena až dodatečně...