Les víl (2022)

Jedná se o žánrové podřezávání větve pod sebou nebo možná střelení se do vlastní nohy. Najde se mrtvý dacan, kterého všichni nenávidí a jehož smrt následně řádně oslavují.

Po zpracovávání pravdivého životního příběhu ženy, jenž navždy zůstane pouze v šuplíku (v pevném disku počítače), jsem si dal nějaký ten měsíc pohov. Napřed jsem sepsal jinou věc, nechal ji ležet, a přišel na řadu další půlroční odstup. Ale prsty mě začaly svrbět a naťukal jsem prolog detektivky. Matouš Knich byl jistota, další postavy zahalovala mlha.

Začal jsem psát v březnu 2021 a první nástřel dokončil za šest týdnů. Soudní lékař Nesvadba měl být okrajovou postavou, ale dostal nakonec větší prostor. Hospodští Zvídaví se objevili jako náhlý impuls. Karlička v bytě kapitána Kabáta to samé. Sekeru u Knichů měl původně sebrat soused, otec zavražděného, a i další detaily se v průběhu psaní měnily. Alžběta, nová majitelka domu hrůzy? Vůbec nevím, jak se v příběhu objevila. Poslání žárlivého Kuběny do kláštera, aby tam hledal ztracenou manželku? Netuším, kde jsem to vzal.

Nad úplným koncem jsem po dopsání váhal, ale když Marcela při korekturách prohlásila: „Vlk se nažral, koza zůstala celá,“ nechal jsem to spíš otevřený.

Příběh je zcela smyšlený, přesto tam najdete jednu pravdu. Vypuštění duší hlídkovému vozu. Lumpárna (spíš msta) puberťáka je dávno promlčená :)